اخبار آرمین فولاد

ساخت و نصب لچکی

توسط آهن آلاتدر 13 بهمن 1402

ساخت و نصب لچکی

یکی از انواع پروفیل های مهم که برای استحکام بیشتر سازه در ساختمان سازی از آن ها استفاده می کنند، لچکی یا به اصطلاح لجکی می باشد. در واقع از لچکی می توان به صورت نامحدود برای پروژه های مختلف استفاده کرد و به یک نتیجه چشم گیر دست پیدا کرد. بهتر است در ادامه برای آشنایی بیشتر در ساخت و نصب لچکی با ما همراه باشید.

لچکی چیست؟

قبل از آنکه با ساخت و نصب این محصول آشنا شوید، بهتر است بدانید که لچکی چیست و به چه دردی می خورد. این محصول در انواع سازه به صورت گسترده استفاده می شود و بر اساس مشخصه هایی که دارد به کار برده خواهد شد.

از آن ها به صورت کلی برای تقویت خرپاها، اتصال تیرها، شاه تیرها، اتصال اعضای خرپا، آب بند سدها و … استفاده می شود و نمی توان محدودیتی برای آن ها در نظر گرفت. این محصول استحکام و مقاومت سازه را به صورت چشم گیری افزایش می دهد.

این محصول یک صفحه با ضخامت کم است که از فولاد ساخته شده است. پس کاربرد آن می تواند به شکل  های مختلف مربع، مثلث و یا مستطیل باشد. می توانید  آن را در اشکال متنوتع تهیه کنید و از آن ها با اندازه های متنوع استفاده نمایید.

این محصول به روش های متنوعی ساخته می شود که می توان به تولید آن ها در روش های نورد گرم و سرد اشاره کرد. که روش تولید هر یک از آن ها متنوع و مختص به خود می باشد. معمولا برای مقاوم سازی این لجکی از روش گالوانیزه نیز استفاده می کنند که بسیار پرفروش است.

لجکی مسی و آلومینیومی نیز از سایر انواع مدل های آن می باشند که هر یک از آن ها مشخصات مهم خود را دارا می باشند.

از لچکی به منظور استفاده می شود؟

حتما همه شما بارها پروفیل های آهنی ضربدری را در ساختمان سازی دیده اید. این اتصالات به عنوان لچکی به کار برده می شوند و استحکام بیشتری را در سازه اصلی ایجاد می کنند. لچکی ها از استحکام بالایی در واقع بهره مند هستند که در انواع متنوعی طراحی شده است که با توجه به نیاز می توانید از آن استفاده کنید.

این محصول با ایجاد سوراخ و لوبیاهایی کردن اتصالات، امکان افزایش ضخامت قطعه اتصال داده را بیشتر و قوی تر می کند. پس هر چه مقدار طراحی و استفاده از این لچکی بیشتر باشد، در نتیجه اتصال ایجاد شده قوی تر و محکم می باشد.

به صورت کلی می توان گفت که اتصال پروفیل های شیاردار به یکدیگر لچکی را فراهم می کند. و می سازد که به بهترین شکل از آن ها می توان بهره برد. پس در برخی از مواقع نیاز است که این پروفیل ها به صورت زاویه دار به روی هم قرار بگیرند که همانطور که ذکر شد، مقاومت سازه را افزایش می دهد.

انواع پروفیل های شیاردار یا همان لچکی در بازار موجود است که می توانید با توجه به نیاز پروژه خود آن ها را تهیه و خریداری کنید. در برخی از زمان ها نیز ممکن است که نیاز به تغییر این زوایا برای کاربرد بهتر در سازه باشد تا مقاومت لازم فراهم شود.

طریقه نصب و ساخت لچکی به چه صورت است؟

با توجه به اینکه از انواع پروفیل های شیاردار در این زمینه استفاده می شود. بهتر است بدانید که نصب و ساخت آن ها به مهندسی تخصصی نیاز دارد. پس تنها یک فرد کار بلد می تواند اجرای آن را در بهترین شکل ممکن انجام دهد.

بنابراین بهتر است بدانید که در این روش، لچکی لازم است که به صورت 45 درجه در دو سر برش خورده و اتصال آهن از بیرون به آن نصب شود. سپس در این مرحله برای سفت و محکم تر کردن آن به تی و پیچ نیازمند است. از مهمترین مزایای این روش می توان به این اشاره کرد که می توان در هر دو سر آن یک اتصال قرار داد.

در این صورت با افزایش این اتصالات، مقاومت سازه در آن بیشتر می شود و قوی تر خواهد شد. در این مرحله نکته ای که حائز اهمیت است، اینجاست که ضخامت قطعه نقش زیادی در قوی تر شدن اتصالات ندارد و تنها عاملی که اتصال را قوی تر می کند، بدنه پیچ ها می باشد.

پس بدنه پیچ هر چه مقدار قوی تر و محکم تر باشد، در نتیجه می توانید استحکام اتصالات را بالا برده و بیشتر و قوی تر کنید. برای نمونه انواع میزهایی که در شاپ ها طراحی می شوند از این روش ساخته می شوند. پس بهتر است بدانید که نصب و ساخت لجکی برای هر منظوری استفاده می شود و محدودیت ندارد.

نحوه ساخت

در نحوه ساخت و نصب لجکی بهتر است به این موضوع توجه کنید که استفاده از آن ها در بالا بردن مقاومت ستون ها حائز اهمیت است. همچنین اندازه آن به نیرویی که قرار است به آن اعمال شود بستگی دارد و با توجه به آن تعیین می گردد.

بعد از نصب و ساخت این محصول بهتر است بدانید که نیاز به اهمیت و مراقبت دارند. چرا که ممکن است در مدت شرایط جوی اعم از رطوبت و گرد و غبار با خوردگی و ساییدگی روبرو شوند. به همین دلیل نیاز است که هر 6 ماه یکبار لچکی ها را مورد بررسی قرار دهید.

در این صورت می توانید به رفع پوسیدگی و مشکل ایجاد شده در آن ها در سریع ترین زمان بپردازید و از اتفاقات بعد از آن جلوگیری کنید. چرا که عدم اهمیت به آن می تواند باعث کاهش مقاومت سازه و ضعیف شدن اجزای آن شود. پس مراقبت و نگهداری از لچکی بعد از نصب و اجرا از اهمیت زیادی بهره مند است.

ساخت و نصب لچکی

کلام آخر

از مهمترین قطعات برای افزایش مقاومت و استحکام سازه بدون شک لچکی ها هستند که نقش مهمی را بازی می کنند. پس بهتر است نصب و اجرای آن را به یک مهندس حرفه ای و کار بلد واگذار کنید تا با مشکل در این زمینه روبرو نشوید و بتوانید در پروژه خود به یک نتیجه موفقیت آمیز و چشم گیر دست پیدا کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سبد خرید
    تماس مستقیم